Daha Da Kırılırız

  
 Canı yananın, can yakmayı en iyi öğrenenlerden olduğunu unuttunuz. Evet, çok iyi bilirim bir kalbin nasıl kırılabileceğini ama sizdeki kalp, kalp değil; beton yığını olmuş. Ardına saklandığınız surlar yerle bir edileli yüzyıllar oluyor, biraz dikkat. 

   Basit üzüntüler yaşıyorsunuz. Üzüntünün küçüğü büyüğü olmaz, tamam da… Sizinkiler iğne ucu kadar. “Ne çok acı var” demiş Cahit Zarifoğlu, o sözün hakkını vermeden ayrılmak yok kimseye bu dünyadan.

   Gelişigüzel yazıyorum paragrafları. Yazılarım ziyan oluyor, varlığı zarar olan insanlar yüzünden çünkü ben geçirdiğim iki senede kimseye sesimi çıkarmayıp tek başıma ağlıyordum. Birinci tekilin hayatını, birinci çoğulun dilinden anlatıyordum. Zor  şey, sadece eklerle çoğunluğa erişmek.  

 Özgüvenle kibir arasındaki çizgiyi tutturamayanları fark ettiğimde döndü devran. Şu vakte kadar hesapsız kitapsız yaşayan adamlara bu vakitten sonra o kantarı, feleğin çarkını anlatacak değilim. Siz rahat rahat uyuyun, kalbini kırdığınız kişiye tek kelime etmeden. Karşılıklı olarak konuşulup halledilebilecek şeylerin altında art niyet varmış gibi kurcalayın geçmişi. Tozu dumana katmıştınız ya, o tozlar eskitmiştir bizi.

“Biz kırıldık, daha da kırılırız. Zaman mı ? Değil zaman,            Geçen zaman değil, mesafelerdir.   Güneşin çekici yukarıda, suyun bıçağı aşağıda.                                      Krom alçakgönüllü, bakır utanç.  Ağaç; bir damla, iki kıvılcım arasında.                                                    …                                                                Biz kırıldık, daha da kırılırız.           Ama katil de bilmiyor öldürdüğünü,   Hırsız da bilmiyor çaldığını.               Biz yeni hayatın acemileriyiz.

Bütün bildiklerimiz yeniden biçimleniyor.                               Şiirimiz, aşkımız yeniden.              Son kötü günleri yaşıyoruz belki.   Ilk güzel günleri de yaşarız belki

Kekre bir şey var bu havada. Geçmişle gelecek arasında,       Acıyla sevinç arasında,              Öfkeyle bağış arasında.                            …

Biz kırıldık, daha da kırılırız.         Kimse dokunamaz bizim suçsuzluğumuza.”

   
     

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s